Strešna kritina na različnih delih Slovenije

Če se vozimo po Sloveniji vidimo že različne naklone streh in hiše so si na vsakem delu Slovenije kar podobne, meni osebno so primorski tip hiš najlepše, sicer malo velike, vendar prisrčne, če bi sama gradila hišo na primorskem bi ta bila čisto istrskega stila in strešna kritina temu primerna.

Seveda je streha pomembna od tega kje živite, saj nas varuje pred padavinami, vetrom in nihanjem temperatur, zato je še kako pomembno, kakšna streha je, kje bo hiša stala.

Nekako še vedno velja, da so strehe na gorenjskem bolj strme in temu sledi tudi primerna strešna kritina, ker je na gorenjskem veliko padavin, na primorskem pa so strehe bolj položne in ravne, njihova navada pa je celo ta, da je strešna kritina obložena z kamni zaradi močnega vetra. Sicer se z današnjo moderno gradnjo stili streh na posameznih delih Slovenije malo rušijo, vendar sama sem mnenja, da to ni v redu, še vedno, bi morali graditi po tej tradiciji in tej logiki. Jaz si na Gorenjskem ne bi gradila ravne strehe zaradi obilo dežja in snega, na primorskem pa bi moja hiša imela bolj položno streho, da bi moja strešna kritina lahko bila obložena z kamni, tako bi moralo biti.

Včasih ko zaprošamo za gradbeno dovoljenje, čakamo za odgovore preveč časa, potem pa po drugi strani vidimo, da se gradijo tako napačne hiše na določenih delih Slovenije pa nobeden ne ukrepa. En povprečen državljan, ki pa si samo želi svoj dom in bi ga naredil po standardih, pa mu to nikakor ne uspe, ker čaka in čaka na dovoljenja. Tako je tudi pri samih oblikah streh, res ne obstaja nič več pravil enakih za vse. Potem pa se čudijo, ko strešna kritina ne zdrži vremenskih razmer. Prvo bi se moralo preveriti, če je bila izbrana prava strešna kritina za ta del Slovenije, predenj zavarovalnica začne upoštevati škodo, ki je nastala.